ottoman-empire: DİVRİĞİ ULU CAMİİ Evliya Çel…

ottoman-empire:

DİVRİĞİ ULU CAMİİ

Evliya Çelebi’nin; “Üstad, mermer bu camiye öyle emek sarf edip, kapı ve duvarları öyle nakış bukalemun eylemiş ki, methinde diller kısır, kalem kırıktır..” diyerek övdüğü güzeller güzeli Divriği Ulu Camii, 8 asırdır gönüllere ışık saçıyor..  

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası cami, darüşşifa ve türbeden meydana gelen bir külliyedir. Ulu Cami, Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından; Darüşşifa ise eşi Melike Turan Melek tarafından yaptırılmıştır. 1228 yılında başlanıp 1243 tarihinde tamamlanan yapı kompleksinin Baş Mimarı Muğis oğlu Ahlatlı Hürrem Şah’tır.

Divriği Ulu Caminin giriş kapısına ikindi güneşi düştüğü zaman gölgelerden ayakta duran yandan bir erkek silueti belirir. Bu siluetin önünde dikdörtgene benzer bir gölge daha vardır. Bu gölgeler Kuran okuyan ve namaz kılan bir adamı andırır.

Mimarlık ve mühendislik harikası olan Divriği Ulu Cami, benzeri olmayan bir eserdir.

Bu eseri farklı ve özgün kılan bir diğer özellik de, uzaktan bakıldığında simetrik olduğu düşünülen, fakat özünde asimetrik olan bezemelerde yer alan on binlerce motifin hiç birinin bir daha kendini tekrar etmemesi; kâinattaki farklı varlıkların muhteşem bir ahenk ve denge içerisinde olduklarının taşa nakşedilerek gözler önüne serilmesidir. Mimari üslubu, süsleme ve örtü sistemlerinin dengeli ve uyumlu tasarımıyla önem kazanan bu şaheser, dünyada, görülmeye değer eserler listesinin başında yer almaktadır.

 

*360 Tur Divriği Ulu Camii