islamiyet: Geçtiğimiz senelerde bir elektri…

islamiyet:

Geçtiğimiz senelerde bir elektrik tadilat işi yaptırmıştım. Usta gelip “falanca üründen şu kadar, filancadan da bu kadar alman lazım” dedi, gittim aldım…

İşi yapmayı taahhüt ettiği süre içerisinde başka bir müşteri gelince, diğer müşteriyi kaçırmamak için benim işi yarıda bıraktı ve 3 gün öbür işin bitmesini bekledim. Bu da yetmezmiş gibi işin sonunda bana aldırdığı kabloların yarısının kullanılmadığını gördüm.

Pişkin pişkin “ehehe abi bunlar arttı, sen bunu kullanmazsın bana ver en iyisi” falan derken kabloları poşetine doldurmuştu bile.

Bu olaydan daha sonra yolda giderken önümde muhabbet eden iki kişinin konuşmasına kulak misafiri olmuştum. Biri “Abi fazladan iki çuval çimento aldırdım, iş bitince onları da alırım üç beş yolumuzu buluruz” demişti. Demek işin taktiği buymuş. E hani iş ahlakı? Hani kul hakkı?

Okullar açılıyor malum. Okullar da sağolsun, velilerden sanki düşmanlarıymışçasına taleplerde bulunuyor. 5 top A4, bilmem kaç adet makas… Liste uzayıp gidiyor.

altında A4 kağıt sattı.
Kasadaki arkadaşa sordum, mahalledeki kırtasiyeler sabah Bim’in açılmasıyla kağıtların hepsini toplamışlar, 40 liraya satıyorlar…
E hani iş ahlakı? Hani kul hakkı?

Çiftçi bir ağabeyimle konuşuyorum; tarladaki işleri yaptırmak için köyden işçi topluyormuş. Günlük yevmiye olarak 100 liraya anlaştığı işçi, işin ortasındayken diğer tarla sahibi 110 lira veriyorsa işin en can alıcı noktasında olmasına bakmaksızın diğer tarlaya gidiyormuş. İşin can alıcı noktası derken şöyle bir örnek vereyim; ağaç aşılamak için ağacın önce aşılanacak yeri açılıyor, daha sonra aşılanıyor. Eğer o sırada aşılanmaz ve açık bırakılırsa ağaç kuruyor. Çiftçinin bütün emeğini zayi edebilecek bir ihanet yani. Ya da piyasadaki bütün elemanlar başka tarlada çalışmaya başlamasına rağmen hasat yapacakken sırf diğer taraf daha fazla teklif etti diye işi bırakıp gidince çiftçi başka eleman bulamıyor, mahsülü toplanamayınca dalda çürüyor.
E hani iş ahlakı? Hani kul hakkı? 

Geçenlerde bir taksicinin İstanbul Anadolu yakasından aldığı bir turisti, zaten Anadolu yakasında olan Sabiha Gökçen havaalanına götürmek için önce Avrupa yakasına geçirip daha sonra tekrar Anadolu yakasına geçerek götürdüğü haberi duyulmuştu.

Bu çok abartılı bir örnek ama Uber uygulamasının bu kadar tutmasına sebep olan şey, taksicilerle ilgili bu tarz sorunlarla çok sık karşılaşılması değil mi?
E hani iş ahlakı? Hani kul hakkı? 

Bu insanlarla oturup konuşsak hepsi yöneticilerin yolsuzluk yapmasından, çalıp çırpmasından, lüksünden israfından dem vurur.

Sen fazla malzeme aldırıp artan malzemeye çökerek imkanın ölçüsünde yolsuzluk yapıyorsun, o şikayet ettiğin adam ihaleye fırsat karıştırarak. Arada ne fark var ki?

Ya da sen aldığın yolcuyu yolu uzatarak dolandırıyorsun, yolsuzluk yapıyor diye eleştirdiğin adam da belediyenin ihtiyacı olmayan bir ürünü kendi şirketinden fahiş fiyata aldırarak dolandırıyor. Arada ne fark varki?

Senin hayatın boyunca ihaleye fesat karıştırmamış olmanın tek sebebi, ihaleye fesat karıştırma fırsatı bulamamış olman.

Sırf hırsızlık yapma fırsatı bulamadığın için büyük büyük cümleler kuruyorsun ama; o iç ettiğin çimento paketleri önünde öyle bir set olmuş ki, ne dediğin anlaşılmıyor be abi..   

@TrErdemSezer