islamiyet: TERRORIST ISRAEL..!! These are th…

islamiyet:

TERRORIST ISRAEL..!!

These are the final moments of Razan al-Najjar before she was shot in the back by an Israeli sniper. The photos clearly show Razan and her colleagues raising their hands when approaching a wounded Palestinian near the fortified fence. Razan posed no threat to the soldiers!

Fourth Geneva Convention, 1949; Persons regularly and solely engaged in the operation and administration of civilian hospitals, including the personnel engaged in the search for, removal and transporting of and caring for wounded and sick civilians, the infirm and maternity cases, shall be respected and protected.

TERRORIST ISRAEL..!!

(Bunlar, Rezan al-Neccar ‘in israilli (lanetlenmiş soysuz terörist) keskin nişancı tarafından arkasından vurulmadan önceki son anları. Fotoğraflarda açıkça görülüyor ki Rezan ve iş arkadaşları güçlendirilmiş çitin yakınında yaralı bir Filistinliye yaklaşırken ellerini kaldırıyor. Rezan Askerler için tehdit teşkil etmiyor!)

Cenevre Sözleşmesi, 1949; Sağlık servisine bağlı sabit müesseseler ve seyyar sıhhiye birlikleri hiç bir surette tecavüze maruz bırakılmayarak muharipler tarafından hürmet görecek ve himaye olunacaklardır. Bu müessese ve birlikler muhasım tarafın eline düşerlerse hasta ve yaralıları için gereken ihtimam ve tedavi esir eden devlet tarafından sağlanmadıkça işlerine devam edeceklerdir.

TERRORIST ISRAEL..!!